Opowieść Kasi Zdrowie Antyoksydacja i przeciwutleniacze – co trzeba o tym wiedzieć?

Antyoksydacja i przeciwutleniacze – co trzeba o tym wiedzieć?



Czynniki przeciwutleniające są jednymi z najbardziej pożądanych i mocno wpływających na organizm człowieka. Utlenianie to proces towarzyszący obumieraniu komórek, najczęściej sygnalizuje też rozmaite schorzenia. Bywają różne typy utleniania toteż nie można zapomnieć, jakie negatywnie wpływają na ludzkie zdrowie.

Utlenianie to zupełnie normalny proces

Odkąd na Ziemi istnieje życie, organizmom nie jest obca sprawa utleniania. Umożliwia korzystny dla zdrowia proces naprawy komórek, powstanie nowych w miejsce zużytych. Toteż nie warto się gniewać na samo utlenianie. Niekontrolowany postęp i „zastały” styl życia przynosi coraz gorsze efekty naturalnego zjawiska. Wolne rodniki powstające w zjawiskach utleniania są aktywnymi formami tlenu, które odbierają elektron pozostałym cząsteczkom, przez co te przestają być chemicznie neutralne. Nadmiar wysiłku, dewastacja ekosystemów, egzystowanie w stresie, promieniowanie – to wszystko może sprzyjać powstawaniu wolnych rodników i szybszemu starzeniu się. Stąd jeszcze mocniej potrzebujemy wsparcia związków, które rozwiązują kłopot, czyli antyoksydantów. Na szczęście sami potrafimy wytworzyć samodzielnie sporo substancji antyoksydacyjnych. Jakie produkujemy przeciwutlniacze i jak wesprzeć ich działanie?

Melatonina – hormon snu

Melatonina jest jednym z naszych naturalnych przeciwutleniaczy pojawiających się codziennie w organizmie. Wytwarzanie tego hormonu przebiega głównie w szyszynce, a kiedy jego stężenie osiągnie odpowiedni stopień, robimy się śpiący. Za sprawą zakłóceń odpoczynku spowalnia się produkcja melatoniny. Przy takim braku stan snu nie zachodzi w sposób fizjologiczny, a ludzie pozbawiają się zbawiennej regeneracji.

Z karnozyną lepiej funkcjonują mięśnie i mózg

W przypadku gdy któreś komórki wymagają mnóstwo energii (np. mózg oraz mięśnie), możesz być pewny, że tam właśnie jest więcj karnozyny. Kiedy starzejemy się i masa mięśniowa zanika, jej poziom dość szybko opada. Skuteczny przeciwutlniacz rozwijający gospodarkę energetyczną organizmu warto suplementować jako pomoc w regeneracji dla wszystkich tkanek. Więcej dowiesz się wpisując w wyszukiwarkę: suplementy Hubert Czerniak.

Pierwszy świecie przeciwutleniaczy – glutation

Glutation jest jednym z najbardziej rozpoznanych antyoksydantów zarówno u zwierząt, jak i roślin. Produkują go nawet najmniejsze stworzenia tego typu, zaś jego wszechstronne oddziaływanie jest wielorakie. Dużo zawdzięczają mu niemal wszystkie enzymy, nie wspominając o hormonach. Odpowiedni poziom glutationu ma bezpośredni wpływ na na aktywność układu odpornościowego, poza tym poprawia przepływ substancji odżywczych w organizmie i zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Glutation można dostarczyć wraz z warzywami i owocami, gdyż występuje go tam całkiem sporo.