Opowieść Kasi Rodzina Czy warto bez względu na konsekwencje pozostawać w toksycznym związku?

Czy warto bez względu na konsekwencje pozostawać w toksycznym związku?W przypadku naruszenia własnej podmiotowości coraz częściej nie odpuszczamy samoobrony. Zwłaszcza można zauważyć tę zmianę u kobiet. Choć nękanie nie uderza tylko w płeć piękną, to głównie one wchodzą w role ofiar toksycznych związków. Na szczęście, nieustannie trwa walka o wyjście z takich tarapatów.

Widać postęp, ale, jednak funkcjonuje zgoda na przemoc. Wygląda tylko trochę inaczej. Bywa że emocje przekształcają się w karykaturę partnerstwa – słowne poniżanie, kontrola, brak szacunku i wybuchy niekontrolowanej zazdrości nie są objawami miłości.

Co zrobić, gdy pojawia się sygnał alarmowy?

Najpierw może się nam wydawać, że to nic takiego. Wobec innych partner stosuje niewybredne komentarze pod twoim adresem. Obecni się śmieją, ty się czerwienisz, źle to odbierasz. Sygnałem ostrzegawczym bywa też chorobliwa zazdrość. Tak, partner będzie okazywał ci duże zainteresowanie, ale uważaj na ograniczanie kontaktów społecznych. Następnym etapem bywają prześladowania. Jeśli twój partner bawi się w detektywa lub zagląda w twoje połączenia i smsy w telefonie, zazwyczaj jest to duży problem.

Nie warto biernie czekać na eskalację konfliktów

Nie warto zaczynać od wojny. Być możliwe, że szczera wymiana zdań i poinformowanie o Twoich odczuciach uświadomią mu, co jest problemem w waszym przypadku. Czasem nasza podświadomość zbytnio podkreśla , czego się obawiamy i na scenę wkracza brak racjonalnego działania. Stąd pierwszym krokiem zawsze będzie nazwanie rzeczy po imieniu. Wymianę zdań należy zainicjować świadomie. Odpuść kolejną awanturę bezpośrednio po nieprzyjemnej sytuacji. Spróbuj zrobić to za moment, gdy trochę ochłoniecie.

W przypadku gdy rozmowy nie zmieniają relacji, warto udać się do psychologa. Przyda się kiedy druga strona widzi potrzebę, rozumie twój odbiór, lecz nie umie zmienić zachowań. Celem terapeuty będzie uświadomienie skali problemu i konkretne wskazówki, jak je zlikwidować. Wiedz, że ta walka będzie procesem. Potrzebna będzie cierpliwość, ale daj mu szansę. Spokojnie rozmawiaj, zwracaj uwagę, próbuj pomóc.

Co zrobić, gdy nic nie pomoże?

Wbrew oczekiwaniom i próbom ratowania relacji może po prostu nie wyjść. Najlepszym rozwiązaniem będzie przerwanie kontaktów. Co zrobić, kiedy prześladowca nadal nie daje nam o sobie zapomnieć? Wtedy będziemy potrzebować opieki prawnej. Najlepiej sprawdzić każdy zasób opinii. Po wpisaniu w przeglądarkę np. prawnik Kraków, dopisz wyraz „rozwód”. Zobacz, jakie krążą opinie o wszystkich kancelariach. To ważne, bo wyrwanie się ze związku, w którym przemoc nie jest oczywista, nie jest będzie takie proste. Adwokat pracujący przy takich przypadkach będzie wiedział, na co zwrócić uwagę i jak zdobyć przekonujące dowody. Nie zapominaj, zaufany pełnomocnik to osoba, której przekażesz poufne, intymne dane i prawdopodobnie przyszły los.