Opowieść Kasi Dom Domki bez pozwolenia – co warto wiedzieć

Domki bez pozwolenia – co warto wiedziećWielu ludzi pragnie posiadać prywatny kawałek ziemi, nic dziwnego, gdyż odrobina spokoju to naturalna potrzeba każdego człowieka. Czasami po dokonaniu takiego zakupu, nie wiemy co zrobić, aby sensownie spożytkować teren, który mamy do dyspozycji.

Co można zrobić, aby dobrze wykorzystać pustą przestrzeń na działce

Plan zabudowy przestrzeni koniecznie trzeba dogłębnie przemyśleć, by przychodzące nam do głowy zamysły nie były w rezultacie kompletnie spudłowane bądź horrendalnie niepasujące do naszych potrzeb. Dobrym pomysłem z pewnością mogłoby być zorganizowanie na naszej działce ogródka. Może to być zarówno ogródek z kwiatami, jak i ogródek warzywny czy owocowy. Dla osób mieszkających w mieście aromat własnoręcznie wyhodowanych jarzyn jest bezspornie bezkonkurencyjny i wręcz mistrzowski. Jeżeli możemy cieszyć się działką, warto z tego mądrze skorzystać. Posadzenie marchewek albo kalarepy nie jest rzeczą zbyt skomplikowaną. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli nasycać się wybornym smakiem, znacznie lepszym od tego charakterystycznego dla produktów nabytych w hipermarkecie. Opiekowanie się drzewkami owocowymi to wspaniały pomysł także jeśli szukamy nowej pasji – ogrodnictwo niejednemu przypadnie do gustu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na uprawę własnych warzyw, czy nie, z pewnością na działce niezastąpiony będzie choćby niewielki budyneczek służący do przechowywania sprzętów ogrodniczych. Możemy zbudować go samodzielnie, na przykład z naturalnego materiału, najlepiej z drewna. Z tego materiału możemy zrobić także altankę, na taki krok decyduje się wielu działkowiczów. W altance możemy spokojnie odpocząć z naszymi bliskimi albo z kolegami czy koleżankami z pracy – w takim towarzystwie miło jest zorganizować garden party. Jeżeli postawimy na działce altankę, to będziemy mogli korzystać z działki niezależnie od warunków pogodowych – zyskamy skuteczną ochronę przed deszczem.

O czym warto pamiętać, jeśli chcemy postawić dom bez pozwolenia

Interesującą koncepcją jest często również postawienie ogrodowego domku. Jeżeli wolelibyśmy uniknąć wizyt w urzędach, należy poszukać informacji w Internecie, kiedy można budować domki bez pozwolenia. Budynek pełnowymiarowy zwykle wiąże się z nieodłącznym wymogiem stoczenia batalii z urzędami w celu uzyskania zezwolenia. Osoby marzące o własnej altance czy szopie decydują się jednak najczęściej na postawienie niewielkiego domu, dzięki czemu nie muszą zabiegać o pozwolenie. Domki bez pozwolenia mamy prawo stawiać wyłącznie w ściśle określonych przypadkach uregulowanych stosownymi przepisami. Pamiętajmy, że mamy prawo stawiać wyłącznie domki parterowe i wolnostojące. Istotny jest też wymóg stanowiący, iż domek nie może mieć powierzchni większej aniżeli 35 m2. Po trzecie, domki bez pozwolenia nie mogą być wznoszone na naszej działce bez żadnych ograniczeń co do ich ilości. Zgodnie z prawem na 500 m2 działki może przypadać maksymalnie jeden domek.