Opowieść Kasi Dom Ekspertyza budowlana – co warto o niej wiedzieć?

Ekspertyza budowlana – co warto o niej wiedzieć?Po co ekspertyza budowlana? Z pewnością sporo osób się mile rozczaruje – bardzo często jej wykonanie jest w naszym interesie. Przede wszystkim podmioty przejmujące dom uzyskują rzetelną wiedzę o tym, w jakim naprawdę stanie właściciel ją przekazuje. Z kolei ci, którzy chcą przeprowadzić skomplikowany remont lub nadbudowę, zyskują wiedzę o kondycji obiektu.

Ekspertyza budowlana – parę przydatnych uwag

Człowiek rozpatrujący okazję kupna budynku wierzy obecnemu właścicielowi. Właśnie od niego otrzymujemy zestaw wiadomości o teraźniejszym stanie, awariach. Nierzadko postanowieniu o wejściu w posiadanie nieruchomości towarzyszą plany powiększenia, dobudowy garażu, tarasu itp. Zapowiada się wówczas wizja jeszcze większych wydatków, a budżet na inwestycję może okazać się zbyt szczupły. Nie da się jednak bez fachowej próby wsparcia, uzyskać informacji na temat komponentów nośnych, naprężeń, żywotności itp.. A nie są to komplet wiadomości, które otrzymujemy dzięki usłudze kryjącej się pod nazwą „ekspertyza budowlana„.

Ekspertyza budowlana daje dodatkowe korzyści

Jeżeli zgadzamy się na jej przeprowadzenie, nie tylko dowiadujemy się o faktycznym stanie zakupionej posesji, ale możemy również realnie oszacować priorytety inwestycyjne i modernizacyjne, które przeprowadzimy w kolejnym etapie. Nie zapominajmy, że lekkie potraktowanie przeglądu budynku może przynieść w przyszłości katastrofę budowlaną, nie mówiąc o narażeniu mienia, a także zdrowia i życia wielu osób.

Ekspertyza budowlana to tak naprawdę wieloaspektowa, bardzo drobiazgowa kontrola techniczna stanu budynku. Zawiera się w niej wiele wycinkowych badań. Przeprowadza je rzeczoznawca budowlany, uwzględniając takie składowe jak obciążenia, wytrzymałość czy stan newralgicznych punktów w konstrukcji obiektu.

Składniki ekspertyzy budowlanej

Cała operacja rozpoczyna się od wskazania miejsca badań oraz celu, w jakim zainicjowana została ekspertyza budowlana. Autor jest zobowiązany opisać, jakie stanowiska czy fragmenty pomieszczeń zostały poddane sprawdzeniu. Nie obędzie się bez dokumentacji fotograficznej i rysunkowej. Prawidłowe badanie powinno zostać wykonane na wyliczeniach wg technicznych norm. Ze szczegółowych wniosków trzeba dowiedzieć się nie tylko, w jakim stanie faktycznym znajduje się wskazany budynek, ale i jakiego rodzaju poprawek czy wzmocnień oczekuje, by nadawał się do użytkowania.