Opowieść Kasi Różności Psychologia sportu – bez tego nie da się wygrać rywalizacji?

Psychologia sportu – bez tego nie da się wygrać rywalizacji?Współczesny wysiłek dla zwycięstwa bardzo kontrastuje z obrazem sportowego wyczynu z ubiegłego wieku. Wielu sportowców dało się przekonać odkryciu, że istotne może być nie tylko dbanie o sprawność mięśni, lecz i psychiki, a co za tym idzie, rosnącą popularność zdobywa psychologia sportu. Czy zawodnik powinien się o jej prawidłowe działanie tak dalece niepokoić?

Co daje wyczynowcom (i nie tylko) psychologia sportu?

Psychologia sportu to sztuka badająca i wyjaśniająca zdarzenia i wewnętrzne zależności, jakie występują w sporcie, ale nie daje to pełnego wyjaśnienia. Psychologia sportu zajmuje się także tym, by poprzez trening mentalny poprawić wyniki sportowca i zmienić na lepsze życie człowieka trenującego jakąś dyscyplinę. Warto zwrócić uwagę, że psychologia sportu nie jest potrzebna tylko wtedy, gdy sportowiec poniesie porażkę. Psycholog sportowy, który pracuje z wyczynowcem powinien potrafić nastawić go na taką sytuację, przez co w wypadku przegranej zawodowiec nie powinien się załamywać.

Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z usług psychologa sportowego?

Zaniedbywanie kondycji wewnętrznej u zawodnika może okazać się niekorzystne dla przebiegu jego kariery. Słaba mentalność najpewniej zablokuje w nim umiejętność odnoszenia sukcesów. W parze z aktywnością fizyczną i wylewaniem siódmych potów na treningach, podnoszącymi możliwości mięśni, powinny iść ćwiczenia poprawiające moc wewnętrzną. Dzięki temu zawodnik zaczyna wierzyć w siebie i stara przekonać siebie, że zwycięstwo jest w jego zasięgu. Jeśli przytrafi się mu słabszy czas lub większa kontuzja, to właśnie mocna psychika pozwoli mu na cierpliwy i długotrwały powrót na najwyższy poziom. Psychologia sportu jest ogromnym wsparciem w szeregowaniu porządku celów.

Czy trening psychiki może być ważniejszy od siłowni?

Czy rację mają ci, którzy utrzymują, że zawodnik potrafi zwyciężyć tylko dzięki pokładom chęci wygranej? Psychologia sportu wcale tak nie utrzymuje. Psycholodzy sportowi mają zadziałać w podejściu do zawodów i przepracować ewentualną przegraną, ale absolutnie nie ulepszą osiągów sportsmena, jeśli ten zaniedba treningi. Nawet najlepszy program przygotowawczy nie uda się bez równowagi pracy nad wydolnością organizmu i psychiką.