Opowieść Kasi Dom Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W jaki sposób usprawnić dom?

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W jaki sposób usprawnić dom?Osoba niepełnosprawna bardzo często potrzebuje specjalnych udogodnień, aby pozostać usamodzielnioną i co najważniejsze móc bez przeszkód stawiać czoła zwykłej codzienności. Podczas wyjścia poza miejsce, w którym mieszka często ma przy sobie tylko podstawowe przybory, które nie zapewniają zupełnego bezpieczeństwa. Jak powinniśmy usprawnić mieszkanie, by zostało miejscem, w którym będzie można czuć się bezpiecznie oraz spokojnie?

Projektowanie domu dla osób niepełnosprawnych.

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak trochę rozbudowane przejście w drzwiach, dopasowane stopnie schodowe, a nawet włączniki światła na innej wysokości upraszczają codzienność. Już podczas planowania budowy i projektu jest możliwość zmienić miejsce drzwi, po to żeby w prosty sposób sprawnie dobudować podjazd, nic nie stoi na przeszkodzie, by złączyć kilka różnych pomieszczeń komponując otwartą i bardziej przestronną przestrzeń. Otwarte miejsce to na pewno mniej przeszkód, które trzeba ominąć przy przemieszczaniu się, a jednocześnie znacząco więcej możliwości przy jeździe wózkiem czy balkonikiem. Półki da się wykonać innej wysokości niż standardowe w sklepach meblowych, a armaturę łazienkową w każej chwili można zamontować tak, żeby osoba niepełnosprawna mogła się łatwo wykąpać. Aktualnie powszechne są także rzeczy wspomagające osobę niepełnosprawną w codziennym funkcjonowaniu, a które ze smakiem można wkomponować do wnętrza, tak aby na pierwszy rzut oka wyglądało, jak całkiem nowoczesne mieszkanie.

Stołek pod prysznic razem z barierką – bezpieczna kąpiel.

Osoba niepełnosprawna lub tylko mająca przejściowe trudności z poruszaniem się (ze względu na operację bądź urazy) zazwyczaj potrzebuje od kogoś pomocy. Wszyscy zdają sobie sprawę, że taka osoba wymaga pomocnika także w toalecie, chociaż powiedzmy szczerze – jak dużo z nas czuje się dziwnie, w momencie w którym ktoś idzie z kimś do łazienki. Czynności związane z higieną zazwyczaj są związane z pewnego rodzaju dyskretnością. To ważne, żeby osoba niepełnosprawna miała możliwość się bez niczyjej pomocy załatwić i umyć. Także osoba przykuta do wózka, ale wyposażona w dobrze przystosowany stołek pod prysznic, drążek do przytrzymania się oraz płytki brodzik będzie umiała poradzić sobie bez pomocy z zewnątrz. Zupełnie podstawowe rzeczy, jak stołek pod prysznic albo barierki, będą przydatne nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale także starszym i kobietom ciężarnym. Gwarantują bezpieczeństwo, pomagają usprawnić swobodne siadanie i wstawanie. Dają sposobność mycia głowy i schylenia się w swobodnej pozycji do podłoża.

Sypialnia osoby niepełnosprawnej

Sypialnia powinna być miejscem, które utożsamiamy głównie ze snem. Dobrze byłoby by łóżko było optymalne do potrzeb osoby niepełnosprawnej, po to by nawet w ciągu dnia, w sytuacji nieobecności kogoś z rodziny, potrzebujący mógł się sam komfortowo położyć i odpocząć. Warto znaleźć łóżko z pełną regulacją za pomocą małego pilota. Pamiętaj, iż osoba z problemami z poruszaniem się może mieć kłopot, żeby wygodnie poprawić sobie poduszkę lub wałek pod inną częścią ciała. Segmentowe sterowanie gwarantuje swobodne podniesienie oraz opuszczenie dowolnej części ciała. Ważne jest również to, że, w sytuacji osoby poruszającej się na wózku, góra łóżka powinna znajdować się na wysokości siedziska wózka. Przez to chory swobodnie może łatwo przetransportować się z wózka do łóżka, a także na odwrót.