Opowieść Kasi Uncategorized Jak zabezpieczyć domek z drewna przed gryzoniami?

Jak zabezpieczyć domek z drewna przed gryzoniami?Domki drewniane, o wiele mocniej niż budynki innej konstrukcji, są wystawiane na szkody wywołane przez gryzonie. Jesienią, kiedy myszy polne i szczury szukają stosunkowo ciepłego i suchego miejsca na schronienie, domki są ponadprzeciętnie podatne na różne straty, jakie te niewielkie stworzenia mogą wyrządzić. Jak tego uniknąć?

Wszystkie szczury i myszy polne, które poszukują miejsca mogącego uchronić je przed groźną zimą i przymrozkami, bez problemu mogą spowodować wiele uszkodzeń. Mogą na pewno przegryzać przewody elektryczne i telefoniczne, rury kanalizacyjne, a także materiały tworzące konstrukcję domu. Dziko żyjące szczury są zdolne nawet do przegryzienia betonu, dlatego nie tylko domki rekreacyjne drewniane należy przed nimi chronić.

Żeby choć częściowo zapobiec sezonowej inwazji szczurów i myszy, domki rekreacyjne drewniane rozsądnie jest umiejętnie przygotować. Koniecznie pamiętajmy, że drzwi oraz otwory okienne muszą być uszczelnione. Mysz polna będzie potrzebowała jedynie 8-milimetrowej szczeliny, aby przedostać się do środka, szczur — 13-milimetrowej i z tej przyczyny tak istotne jest by zewnętrzna konstrukcja budynku okazała się wytrzymała oraz trudna do naruszenia. Dobrze jest też pomyśleć o zabezpieczeniu kratek ściekowych — szpary między nimi nie mogą z pewnością być szersze niż 10 mm. W przypadku gdy w drewnianym domku posiadamy pomieszczenie piwniczne, jej okna powinniśmy zabezpieczyć siatką o gęstych oczkach.

Wiekową, lecz trafioną metodą ochrony domków przed szczurami jest rozkopywanie tak zwanych rowków chwytnych. To małe żłobki o średniej głębokości 20—30 centymetrów, wykopywane wzdłuż ogrodzenia działki. Co parę metrów możemy także wykopać większą studzienkę, której wnętrze wyłożymy rurą PCV w ten sposób małe gryzonie nie będą w stanie wspiąć się po jej ścianach).

Powinno się także mieć na uwadze, że domki rekreacyjne drewniane bez wyjątków muszą być utrzymywane w całkowitym porządku. W żadnym wypadku nie pozostawiajmy resztek posiłków w miejscach, do których mogą dostać się zwierzęta. Będzie sprzyjać to tylko namnażaniu się gryzoni oraz wzrastaniu ich populacji.