Opowieść Kasi Dom Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?Aby wybrać idealne pokrycie dachu niezbędna jest wiedza i rozeznanie w kwestii dostępnych materiałów oraz ich parametrów. Przy wyborze można też skorzystać z poradników dostępnych w sieci. Każda informacja przyda się w trakcie prac budowlanych.

Dlaczego papa termozgrzewalna może się sprawdzić jako pokrycie dachowe?

W większości przypadków prace budowlane oraz niektóre pozornie proste remonty będą wymagały od nas odpowiedniej organizacji naszego przedsięwzięcia. Tak samo dzieje się zamiaru naprawy naszego dachu, przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam, aby zająć się tym sami. W takiej sytuacji zadanie może się okazać o wiele bardziej wymagające. Już w momencie planowania pracy należy upewnić się które pokrycie dachu posiadamy obecnie na naszym domu i zastanowić się jakie rozwiązania będą dla nas najkorzystniejsze. Sporo osób już po jednym spojrzeniu na dach obiektu zauważa, że występują tam liczne nierówności, które sprawiają, że nie wiemy w jaki sposób zabrać się za konserwację dachu. W efekcie zaczynamy się zastanawiać: czy powinniśmy dać na dach papę, pokryć dach gontem bitumicznym? Najprostszym rozwiązaniem będzie wybór drugiej propozycji. Gont jest materiałem, który nie wymaga rozgrzewania w trakcie montażu, a poza tym jest bardzo wydajny, do pokrycia dachu potrzebne jest tylko zaledwie kilka warstw. Tylko czy aby na pewno jest to trafionym wyborem? Przeważnie takie metody się sprawdzają, tylko należy pamiętać o tym, że kiedy na dachu są widoczne nawet najmniejsze nierówności, to najprawdopodobniej nie w każde miejsce trafimy takim lepikiem, w rezultacie dalej mogą pojawiać się przecieki. Świetną alternatywą dla gontu jest w takim przypadku papa termozgrzewalna. Dokładne zaaplikowanie jej na dach domu gwarantuje szczelności oraz trwałości, a w efekcie brak konieczności napraw przez długi czas.

Wybór rodzaju pokrycia dachowego zależy od typu dachu

Teoretycznie można pokusić się o stwierdzenie, że wymienione rozwiązania mogą się okazać tak samo dobre. Prawda jest taka, że wszystko jest uzależnione od rodzaju konkretnego dachu. W niektórych sytuacjach to gont bitumiczny bardzo dobrze się sprawdzi. Takie materiały stosuje się tylko wtedy, jeśli uszkodzenia potrzebujące naprawy znajdują się na dachach spadzistych i tych o małym albo dużym kącie nachylenia, ale o regularnym kształcie. Dzięki temu możemy mieć pewność łatwego montażu. Gont bitumiczny jest materiałem bardzo odpornym na działanie grzybów, jest też doskonałą izolacją akustyczną, a dodatkowo jest prosty w montażu, ale jego wadą jest to, że jest też mniej trwały. Papa termozgrzewalna jest z kolei surowcem o wiele bardziej miękkim, a jednocześnie solidniejszym, niestety do jej ułożenia niezbędne jest włożenie większej ilości pracy przy przygotowaniu podłoża. Przy aplikacji niedopuszczalne są nawet najmniejsze nierówności – w przeciwnym razie papa nie zostanie prawidłowo zamontowana. Kolejny krok wymaga posiadania profesjonalnego palnika, który będzie wykorzystany do podgrzania rozwijanej papy. Wbrew pozorom są to niewymagające czynności, a ich solidne wykonanie pozwoli uzyskać nam naprawdę trwałe pokrycie dachu.